Radomski Informator Medyczny

Kryzys to wyzwanie i czas na zmiany

Nieważne jak bardzo źle czy dobrze mają się nasze sprawy, musimy rano wstać i walczyć o swoje, bo życie jest tego warte. Zawsze jest coś, za co możemy być mu wdzięczni. Szczęście to nie brak problemów, ale zdolność ich rozwiązywania. Spróbujmy sobie wyobrazić, ile niesamowitych rozwiązań mogłoby pojawić się w naszej głowie, gdybyśmy tylko uwolnili swój umysł od rozgrzebywania problemów i otworzyli się na nowe możliwości. Gdybyśmy zawsze patrzyli na to, co mamy, a nie na to, co właśnie straciliśmy. Zastanawiali się raczej, jak wykorzystać to, co zostało niż rozpaczać nad tym co już się wydarzyło.

Porażka to część rozwoju

Czasami życie samo zamyka za nami drzwi. Okoliczności zmuszają nas do zmiany drogi. Dlaczego tak się dzieje? Bo właśnie nadszedł czas, by ruszyć naprzód, a my sami boimy się pchnąć nasze życie do przodu. Gdy nadchodzą ciężkie czasy, pamiętajmy, że nie ma bólu lub przeciwności, których nie da się przekuć w coś pozytywnego. To, że się z czymś borykamy nie oznacza, że idziemy na dno. Każdy wielki sukces okupiony jest zmaganiami i wymaga czasu. Warto zawsze zachować pozytywne myślenie. Pamiętajmy, że istnieją dwa rodzaje porażki : taka, który nas osłabia i taka, która nas zmienia na lepsze. Jeśli chcemy aby nasze życie było ciągłym postępem, a nie tkwieniem w miejscu, to właśnie porażka może nam pomóc się rozwinąć.

Nic nie trwa wiecznie

Nawet po najciemniejszej nocy przychodzi dzień. Brzmi banalnie? Może, ale każdego ranka dostajemy dowód, że to prawda, a mimo to łatwo o tym zapominamy. Ulegamy przekonaniu, że zawsze będzie źle. Błąd, bo nic nie trwa wiecznie. Jeśli wszystko układa się po naszej myśli, cieszmy się tym, póki trwa. Jeśli wszystko idzie źle, nie ma powodów do rozpaczy, bo to też się kiedyś skończy. Przeciwności i problemy to nie powód, by rezygnować ze śmiechu czy radości z życia. Każdy moment to jednocześnie koniec i początek, każda sekunda to nowa szansa, którą warto wykorzystać.

Marudzenie niczego nie zmienia

Ci, którzy narzekają najwięcej, zazwyczaj osiągają najmniej. Nie udało się? To jeszcze nie koniec świata. Koniec jest wtedy, gdy nic nie robimy i zamartwiamy się tym. Jeśli w coś wierzymy, działajmy! Podejmujmy kolejne próby, walczmy o to. Jeśli spędzimy dzisiejszy dzień na narzekaniu na wczorajszą porażkę, jutro nie będzie lepsze. Pamiętajmy, że prawdziwe szczęście osiągniemy nie wtedy, gdy będziemy rozpamiętywali porażki, ale wtedy, gdy będziemy wdzięczni za uniknięcie dodatkowych problemów. Cierpliwość w dążeniu do celu to nie czekanie, a umiejętność utrzymywania dobrego nastawienia podczas ciężkiej pracy.

Zawsze warto mieć nadzieję

Nadzieja wstępuje w nas, gdy dzieje się źle. Gdy trzeba zmierzyć się z czymś, co zdaje się przekraczać ludzkie siły. Doświadczamy wtedy własnej niemocy i kruchości życia. Brakuje nam słów, by wytłumaczyć sobie, jaki to wszystko ma sens. Nadzieja jawi się jako odruch odrzucenia złego świata, w którym przyszło nam żyć i zapowiedź, że kiedyś los się odmieni. Doświadczenie nadziei mieści w sobie zarówno ufność we własne siły , że wbrew wszystkiemu damy sobie radę, jak i ufność w siłę większą od nas, która wybawi nas z opresji. Warto więc zawsze mieć nadzieję, bo dzięki niej poczujemy się silniejsi.

Nie zarażajmy się pesymizmem

Nawet gdy otacza nas rzesza ponuraków, pozostańmy pozytywni. Uśmiechajmy się, gdy inni będą próbowali zarazić nas pesymizmem. Pozostańmy sobą. Przede wszystkim nie próbujmy się zmieniać, aby zaimponować komuś, kto uważa inaczej jak my. Zmieniajmy się tylko po to, by się rozwijać i stawać się lepszym człowiekiem. Dbajmy o siebie, a nie o to, jak nas postrzegają inni. Oczywiście że, przy odrobinie entuzjazmu ze strony innych łatwiej rozwinąć skrzydła, ale dopiero gdy go brak, a my walczymy dalej – to prawdziwa sztuka! Jeśli poczujesz się samotny w swoim bólu pomyśl, że samotność może dać nam przestrzeń do działania i podjęcia następnej próby. Wystarczy odrobina determinacji i kryzys można przekuć w sukces. Pamiętajmy, przeszkody to kolejne etapy drogi do celu.

Co ma być to będzie

Prawdziwą siłę okażemy wtedy, gdy będziemy mieć mnóstwo powodów do narzekania i użalania się nad sobą, a my nadal będziemy się uśmiechać i doceniać życie. W każdej przeciwności losu istnieje szansa, warto mieć otwarty umysł i ją dostrzegać. Nie jesteśmy w stanie wszystkiemu zapobiec. Żaden człowiek nie ma pełnego wpływu na bieg wydarzeń. Czasami trzeba odpuścić i pozwolić sprawom toczyć się własnym torem, bo w przeciwnym wypadku można doprowadzić się do szaleństwa. Kochać swoje życie to w uproszczeniu ufać własnej intuicji, wykorzystywać szanse jaką daje nam los oraz wyciągać wnioski z własnych doświadczeń.

Warto iść do przodu

Nie bójmy się podejmowania wyzwań, próbujmy mimo porażek, miejmy marzenia mimo trudności. Nie pozwólmy, by ciężkie doświadczenie sprawiło, że zamkniemy się w sobie. Pamiętajmy, że nawet najtrudniejsze momenty mogą być częścią drogi do celu. To prawda, że życie bywa ciężkie, ale my bądźmy niezłomni. Znajdźmy w sobie siłę, by codziennie się śmiać i cieszyć życiem. Po mimo wszystkim przeciwnościom idźmy dalej i dajmy sobie szansę przekuć porażkę w sukces!

 

Copyright © 2023